Duygu Odaklı Çift Terapisi

1980’lerin başlarında Dr. Susan Johnson ve Dr. Lesley Greenberg tarafından oluşturulmuş Duygu Odaklı Çift Terapisinin kökeni, bağlanma kuramına dayanmaktadır (Johnson & Greenberg, 1985).

 

Duygu Odaklı Çift Terapisinin öncelikli amaçlardan biri, ilişkilerinde sıkıntı yaşayan çiftin sahip olduğu olumsuz örüntü ve döngülerin altındaki duygusal tepkileri incelemek ve bunları yeniden düzenleyerek partnerlerin etkileşimlerini birbirlerine karşı ulaşılabilir ve yanıt verebilir şekilde değiştirmektir. Buna ek olarak, partnerlerin olumsuz duyguları düzenleme, olumlu ve güçlü benlik algıları geliştirebilmeleri için yeni etkileşimler yaratarak güvenli ve rahat bir iletişim kurmalarını amaçlar.

 

Duygu Odaklı Çift Terapisinde terapistin rolü süreç boyunca birbirlerine yabancılaşan partnerlerin savunmaya geçmeden, kendilerini koruma amacı gütmeden ve çaresizlikle birbirlerini suçlamadan; duygusal olarak bağlanarak açık ve etkili iletişim kurmalarına, birbirlerini anlayarak kendi korku ve isteklerini ifade ederken yakınlaşmalarına eşlik etmektir (Johnson & Johnson, 2004).

 

Johnson, S. & Greenberg, L. (1985). Emotional focused couples therapy: An outcome study. Journal of marital and Family Therapy, 11, 313-317.

Johnson, S. M., & Johnson, S. M. (2004). The practice of emotionally focused couple therapy: Creating connection. New York: Brunner-Routledge.

RANDEVU AL

İNVENTA PSİKOLOJİ’ ye bu formu doldurarak gönderdiğiniz kişisel veriler, 6698 sayılı Kanun gereğince kurumumuz bünyesinde gönderme amacınız doğrultusunda işlenecektir. Bu çerçevede gerekli olduğu takdirde sizlere bilgilendirme amaçlı iletişim kurulacak ve ilave bilgi de talep edilebilecektir. Kişisel verileriniz, başvurunuz kapsamında kurumumuz tarafından diğer çözüm ortaklarıyla gerekliliği ölçüsünde paylaşılabilecektir. Başvurunuz işlemlerinizin takibi amaçlı sistemlerimizde kaydedilecektir. Kişisel verilerinizle ilgili haklarınız ve başvurularınız için bkz. İNVENTA PSİKOLOJİ Gizlilik Politikası / KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu)
Yukarıda paylaştığım bilgilerim kullanılarak benimle iletişime geçilmesini kabul ediyorum.